Okna dedykowane. Rozwiązanie dla wymagających
- Szczegóły
Okna dedykowane znajdują zastosowanie przede wszystkim w architekturze nowoczesnej – ze względu na jej innowacyjny charakter i nieustanne poszukiwanie nowych rozwiązań. Są również szeroko wykorzystywane w budownictwie pasywnym.
Okna dedykowane – niezbędny element nowoczesnego budownictwa
Architektura nowoczesna kojarzy nam się przede wszystkim z dużymi przeszkleniami w futurystycznych biurowcach. Minimalistyczna estetyka i spektakularne systemy okienne o niemal niewidocznych profilach to znak rozpoznawczy modernistycznego budownictwa. Uzyskanie futurystycznych, wielkoformatowych przeszkleń jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów budowlanych i najnowszych rozwiązań w dziedzinie produkcji. Efektowny wygląd można jeszcze podkreślić, wykorzystując okna narożne bez słupka i tym samym stwarzając wrażenie całkowitego oszklenia budynku.
Okna dedykowane znajdują zastosowanie także i w domach energooszczędnych oraz pasywnych, których budownictwo zakłada maksymalne wykorzystanie energii słonecznej do oświetlania i ogrzewania pomieszczeń. Korzystanie z nich pozwala na bardziej efektywne zarządzanie energią poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na stosowanie systemów grzewczych i oświetleniowych. Z jednej strony duże przeszklenia zapewniają bowiem lepszy dostęp światła i ciepła słonecznego do pomieszczeń, z drugiej – cechująca nowoczesne okna doskonała izolacyjność termiczna przyczynia się do redukcji tzw. mostków termicznych. To z kolei przekłada się na ograniczenie strat ciepła nagromadzonego wewnątrz budynku.
Optymalne wykorzystanie okien dedykowanych
W celu uzyskania maksymalnych korzyści z dedykowanych systemów okiennych w budynku pasywnym zaleca się ich właściwe rozmieszczenie względem stron świata. Najwięcej przeszkleń powinno znajdować się w ścianie południowej – umożliwi to maksymalne czerpanie z energii słonecznej. Warto przy tym pogrupować je w taki sposób, by w miarę możliwości zminimalizować liczbę podziałów, które mogą obniżać współczynnik przenikalności ciepła słonecznego. Warto ponadto rozplanować układ pomieszczeń tak, by od strony południowej znajdował się salon oraz inne pokoje wykorzystywane w ciągu dnia. Z kolei pomieszczenia generujące dużo ciepła – jak kuchnia i łazienka – należy umieścić po stronie północnej. Należy przy tym ograniczyć liczbę i wielkość okien od północnej strony. Nie będą miały bezpośredniego dostępu do słońca, w wyniku czego mogą przyczyniać się do strat energii.