Najważniejsze parametry techniczne okien
- Szczegóły
Jak dobrać okna, by dobrze służyły nam przez lata? Najlepiej zrobić to, wiedząc, na jakie cechujące je parametry techniczne powinniśmy zwrócić uwagę. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych cech okien, które warto sprawdzić, dokonując zakupu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie okna
Wszystkie wymienione niżej informacje z łatwością odnajdziemy w dokumentacji technicznej wybranych przez nas okien. Warto więc do niej zajrzeć, jeżeli chcemy mieć stuprocentową pewność, że wybieramy model spełniający nasze wymagania.
Najważniejsze parametry techniczne okna to:
- Współczynnik przepuszczalności światła - wyrażany w Lt. Określa procent światła, które przedostaje się przez szybę do wnętrza mieszkania. Im wyższą ma wartość, tym większa jest przepuszczalność światła.
- Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej g - określa, jak wiele ciepła słonecznego jest w stanie przeniknąć przez szybę. Szczególnie ważne zimą oraz w chłodniejszych regionach, gdzie dogrzewanie mieszkania zyskami z ciepła słonecznego pozwala zaoszczędzić na zużyciu energii.
- Przepuszczalność powietrza - wyrażana w klasach 1-4. Określa ilość powietrza mogącą przedostać się przez ramę okna. Klasa 1 oznacza najniższy poziom szczelności. Do najczęściej wykorzystywanych klas należą 3 i 4 - gwarantujące najniższą przepuszczalność.
- Wodoszczelność - wyrażana w klasach 1A-9A. Określa siłę wiatru, przy której okno zacznie przeciekać w deszczową pogodę. Przy najniższej klasie deszcz będzie przenikał do wnętrza nawet przy braku wiatru, a przy najwyższej - dopiero wtedy, gdy jego prędkość wzrośnie do 115 km/h. Najczęściej stosowane klasy to 4A w przypadku niskiego budownictwa oraz 5A lub 6A w miejscowościach o wysokiej prędkości wiatru - np. nad morzem.
- Współczynnik przenikania ciepła - wyrażany w W/m2K. Określa ilość ciepła, jaka jest w stanie przeniknąć w ciągu godziny przez 1m2 szyby, biorąc pod uwagę, że różnica temperatur będzie wynosić 1 stopień Celsjusza. By uzyskać precyzyjny obraz tego, jak wiele ciepła okno zatrzyma w domu, należy pomnożyć tzw. współczynnik całkowity Uw (stanowiący sumę współczynnika przenikania ciepła przez szybę - Ug - oraz przez ramę - Uf) przez ich udział w powierzchni całkowitej okna, a także wziąć pod uwagę jakość spojenia pomiędzy ramą a szybą. Obecnie zgodnie z przepisami współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać 1,1 W/(m2·K) dla okien w nowych budynkach. W przypadku okien dachowych jest to natomiast 1,3 W/(m2·K).
- Odporność na włamanie - określana w klasach od RC-1 do RC-6. Najniższa klasa oznacza, że okno można otworzyć łatwo, szybko i bez potrzeby użycia narzędzi. Najczęściej stosuje się RC-2 - przy użyciu nieskomplikowanych przyrządów okna tej klasy można otworzyć w ciągu 3 minut.