Czy na ogród zimowy konieczne jest uzyskanie pozwoleń?
- Szczegóły
Ogród zimowy jest szklaną konstrukcją, będącą integralną częścią domu jednorodzinnego. Może pełnić funkcję salonu czy jadalni, ale też oranżerii. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Możemy jednak potrzebować pozwolenia na jego budowę.
Czym jest ogród zimowy?
Ogród zimowy jest to konstrukcja przedłużająca budynek mieszkalny lub też pomieszczenie typu oranżeria. Możemy dowolnie wykorzystać przestrzeń, czyli na salon, miejsce do pracy i wypoczynku. Jest pomieszczeniem, które doświetla powierzchnię mieszkalną domu, przez co staje się bardziej przytulna. Ogród zimowy oferowany przez firmę Mitbau z Wrocławia pełni także funkcję energooszczędnego buforu, podczas sezonów zimowych oraz izolatora ciepła słonecznego w lecie, więc pomieszczeniu będzie chłodniej. Ważną kwestią jest nasłonecznienie, dlatego powinniśmy wybrać odpowiednie miejsce, co jest istotne dla rozwoju roślin, ponieważ w ich otoczeniu będziemy spędzać czas, kiedy za oknami zacznie padać śnieg czy deszcz. Zadbajmy o wentylację i ocieplenie ogrodu.
Czy na ogród zimowy konieczne jest uzyskanie pozwoleń?
Ogród zimowy nie wymaga pozwolenia na budowę, jeśli jego powierzchnia wynosi, nie więcej niż 35 m2. Jeśli chcielibyśmy obejść przepisy, to i tak łączna liczba obiektów nie może przekroczyć dwóch, na każde 500 m2 działki. Reguluje to prawo budowlane, którego musimy przestrzegać. Jeśli chcemy dobudować pomieszczenie o dużym metrażu, musimy dostarczyć zgłoszenie do urzędu gminy, określając rodzaj przeprowadzanych prac oraz termin ich rozpoczęcia. Dołączamy do wniosku: oświadczenie o prawie własności do nieruchomości i dokładny szkic inwestycji. Czas oczekiwania wynosi 21 dni. Nie potrzebujemy zgody sąsiadów. Jeżeli dopełnimy wszystkich warunków zgodnie z przepisami i otrzymamy zgodę, możemy zlecić budowę ogrodu zimowego. Nie potrzebujemy pozwolenia, kiedy planujemy postawienie obiektu gospodarczego, garażu, altany i oranżerii.